firma zarządzająca, wynajem, zasady najmu
Kontrola mieszkania podczas najmu
Kontrole mieszkań, zwłaszcza wynajmowanych na pokoje, spędzają często sen z powiek właścicielom. Co kontrolować, jak to robić, aby nie przeszkadzać najemcom, a jednocześnie zadbać o dobry stan swojego mieszkania? I jak to zrobić, aby nie zapomnieć o niczym, a jednocześnie przejść cały proces szybko i sprawnie? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie. Opiszę kontrole w mieszkaniach wynajmowanych na pokoje, ponieważ ta forma stanowi 90% mieszkań naszych użytkowników. W takich nieruchomościach korzystamy z grafiku sprzątania, którego przestrzegają najemcy. Dzięki temu w przypadku rażących zaniedbań łatwo można wytypować osobę, która jest na bakier z porządkami, przez co pogarsza komfort mieszkania innym najemcom. Aby zautomatyzować cały proces korzystamy z sekcji kontrole na karcie nieruchomości – dzięki temu możemy stworzyć dla każdego mieszkania indywidualny szablon kontroli. Kontrole dobrze jest przeprowadzać cyklicznie, np. co miesiąc, aby pokazać najemcom, że zależy nam na utrzymaniu mieszkania i sprzętów w dobrym stanie. My zazwyczaj pojawiamy się w mieszkaniach na początku lub na końcu tygodnia, pomijając weekendy. Przed wizytą Dbamy o to by nasi najemcy czuli się w mieszkaniu jak u siebie w domu i szanujemy ich prywatność, dlatego też zapowiadamy swoją obecność.
Poinformuj najemców o swojej wizycie na mieszkaniu, najlepiej 1-2 dni wcześniej, aby zdążyli posprzątać miejsca wspólne, oraz nie byli zaskoczeni Twoim pojawieniem się. U nas dobrze sprawdzają się SMSy wysyłane z SON-a. Korzystamy z wcześniej przygotowanego szablonu:
„Dzień dobry, jutro będę u Państwa, aby sprawdzić mieszkanie oraz spisać liczniki. Proszę o porządek w częściach wspólnych. Pozdrawiam Anna Kowalska”Co kontrolować? Wynajmując mieszkanie na pokoje i mając odpowiedni zapis w umowie, możesz zawsze wejść do części wspólnej (dobrze jest się zapowiedzieć, tak jak pisałem wyżej). Do pokoju jednak najemca musi Cię zaprosić. Podczas kontroli warto robić dokumentację zdjęciową.
- Kontrolujemy części wspólne, poczynając od korytarza na klatce schodowej. Sprawdzamy skrzynkę na listy, możliwe, że przyszła do nas jakaś korespondencja.
- Przedpokój – podłoga, szafka na buty – czy są czyste, nieuszkodzone?
- Kuchnia – sprawdzamy czystość płyty grzewczej, mikrofalówki, zlewu (to czy naczynia nie piętrzą się w zlewie), czy kran nie przecieka, posiada perlator i nadal jest stabilnie zamocowany, przy okazji od razu sprawdzamy odpływ, też może przeciekać. Następnie to, czy kosz na śmieci jest czysty i śmieci są wyrzucone, a w lodówce nie ma gnijących rzeczy. Sprawdzamy resztę sprzętów na przykład okap czy działa wyciąg, upewniamy się co do czystości blatów i szafek kuchennych.
- Łazienka – upewniamy się, czy na kranach i prysznicu są perlatory, sprawdzamy czy nie jest wymagane odkamienienie słuchawki prysznicowej, upewniamy się czy odpływ w umywalce i prysznicu nie jest zatkany. Sprawdzamy czystość podłogi, lustra, armatury i innych elementów wyposażenia łazienki. Jeśli w łazience jest piecyk gazowy – to sprawdzamy działanie czujnika CO.
- Dodatkowo warto sprawdzić światła w częściach wspólnych. Czy wszystkie świecą, czy któreś wymagają wymiany.
- Na koniec spytaj obecnego na mieszkaniu najemcę, czy wszystko jest w porządku, wszystko działa i nie potrzeba Twojej pomocy. Często przy takiej rozmowie najemca powie Ci co jest nie tak, bo nie zawsze mają czas lub chęci pisać maile/dzwonić.